CD5EC270GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD5EC270GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 27PF 2% 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Depth :
3.3mm
Size Code :
Lead Spacing :
0.118 3.00mm
Length :
6.9mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
27pF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Series :
CD5
Published :
Lead Pitch :
2.9972mm
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
Mica
Military Standard :
Not
Height :
5.1mm
Voltage - Rated DC :
300V
Lead Diameter :
400 µm
Datasheets
CD5EC270GO3
Cornell Dubilier Electronics CD5EC270GO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL