CD4FC821FO3
Mfr.Part #
CD4FC821FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP MICA 820PF 1% 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Dielectric Material :
Mica
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
4.1mm
Package / Case :
Radial
Series :
CD4
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Height :
7.9mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Pbfree Code :
No
Length :
8.6mm
Height Seated (Max) :
0.311 7.90mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
820pF
Feature :
RF, High Frequency
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
Datasheets
CD4FC821FO3
Cornell Dubilier Electronics CD4FC821FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL