CD4FC621FO3
Mfr.Part #
CD4FC621FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP MICA 620PF 1% 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Width :
4.1mm
Height Seated (Max) :
0.311 7.90mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
RF, High Frequency
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CD4
Length :
8.6mm
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
300V
Pbfree Code :
No
Size Code :
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Capacitance :
620pF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
7.9mm
HTS Code :
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
CD4FC621FO3
Cornell Dubilier Electronics CD4FC621FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL