CD4FC561FO3F
Mfr.Part #
CD4FC561FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP MICA 560PF 1% 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Height :
7.9mm
Voltage - Rated DC :
300V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
560pF
Dielectric Material :
Mica
Feature :
RF, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.311 7.90mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Series :
CD4
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
CD4FC561FO3F
Cornell Dubilier Electronics CD4FC561FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL