CD4FC561FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD4FC561FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 560PF 1% 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Height Seated (Max) :
0.311 7.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
2.4892mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Series :
CD4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
Height :
7.9mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
300V
Mount :
Through Hole
Capacitance :
560pF
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
HTS Code :
Width :
4.1mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
RF, High Frequency
Packaging :
Bulk
Published :
Number of Terminations :
2
Length :
8.6mm
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Mica
Size Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CD4FC561FO3
Cornell Dubilier Electronics CD4FC561FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL