CD4FA911JO3
Mfr.Part #
CD4FA911JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP MICA 910PF 5% 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Dielectric Material :
Mica
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Feature :
RF, High Frequency
Capacitance :
910pF
Height Seated (Max) :
0.311 7.90mm
Size / Dimension :
0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.4892mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
7.9mm
Tolerance :
±5%
Series :
CD4
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Datasheets
CD4FA911JO3
Cornell Dubilier Electronics CD4FA911JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL