CD42FD333JO3F
Mfr.Part #
CD42FD333JO3F
Description
CAP MICA 0.033UF 5% 500V RADIAL
2
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
1.441Lx0.358W 36.60mmx9.10mm
Terminal Pitch :
27mm
Width :
9.1mm
Height :
22.6mm
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
HTS Code :
Capacitance :
0.033µF
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
27.0002mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
36.6mm
Datasheets
CD42FD333JO3F
Cornell Dubilier Electronics CD42FD333JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL