CD42FD303JO3F
Mfr.Part #
CD42FD303JO3F
Description
CAP MICA 0.03UF 5% 500V RADIAL
Pbfree Code :
yes
Length :
36.6mm
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
1.441Lx0.350W 36.60mmx8.90mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
22.6mm
Published :
Capacitance :
0.03µF
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Terminal Pitch :
27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Voltage - Rated DC :
500V
HTS Code :
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Lead Pitch :
27.0002mm
Width :
9.1mm
Datasheets
CD42FD303JO3F
Cornell Dubilier Electronics CD42FD303JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL