CD42FD273JO3F
Mfr.Part #
CD42FD273JO3F
Description
CAP MICA 0.027UF 5% 500V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
22.4mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
27mm
Length :
36.6mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Lead Pitch :
27.0002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
9.1mm
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
1.429Lx0.331W 36.30mmx8.40mm