CD42FD273FO3F
Mfr.Part #
CD42FD273FO3F
Description
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
36.6mm
Capacitance :
0.027μF
Terminal Pitch :
27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Lead Pitch :
27.0002mm
Published :
Height :
22.4mm
Pbfree Code :
yes
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.429Lx0.331W 36.30mmx8.40mm