CD42FD273FO3
Mfr.Part #
CD42FD273FO3
Description
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Lead Pitch :
27.0002mm
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2011
Size / Dimension :
1.429Lx0.331W 36.30mmx8.40mm
Length :
36.6mm
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Terminal Pitch :
27mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Pbfree Code :
No
Width :
9.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
22.4mm
Capacitance :
0.027μF
Datasheets
CD42FD273FO3
Cornell Dubilier Electronics CD42FD273FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL