CD42FD243JO3F
Mfr.Part #
CD42FD243JO3F
Description
CAP MICA 0.024UF 5% 500V RADIAL
Lead Pitch :
27.0002mm
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Height :
22.4mm
Terminal Pitch :
27mm
Length :
36.6mm
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
EAR99
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Width :
9.1mm
Capacitance :
0.024µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.429Lx0.319W 36.30mmx8.10mm
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Datasheets
CD42FD243JO3F
Cornell Dubilier Electronics CD42FD243JO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL