CD42FD243JO3
Mfr.Part #
CD42FD243JO3
Description
CAP MICA 0.024UF 5% 500V RADIAL
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Capacitance :
0.024µF
Pbfree Code :
No
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Height :
22.4mm
Terminal Pitch :
27mm
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Length :
36.6mm
Lead Pitch :
27.0002mm
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
1.429Lx0.319W 36.30mmx8.10mm
Tolerance :
±5%
Width :
9.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CD42FD243JO3
Cornell Dubilier Electronics CD42FD243JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL