CD42FD223JO3F
Mfr.Part #
CD42FD223JO3F
Description
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL
Lead Pitch :
27.0002mm
Width :
7.9mm
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Terminal Pitch :
27mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Size / Dimension :
1.421Lx0.311W 36.10mmx7.90mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
36.1mm
Capacitance :
0.022µF
Height :
22.4mm
CD42
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CD42FD223JO3F
Cornell Dubilier Electronics CD42FD223JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL