CD42FD203JO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD42FD203JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Length :
36.6mm
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Series :
CD42
Lead Pitch :
27.0002mm
Capacitance :
0.02μF
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Height :
22.1mm
Voltage - Rated DC :
500V
Packing Method :
TR
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
27mm
Size / Dimension :
1.421Lx0.299W 36.10mmx7.60mm
Published :
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Width :
9.1mm
Datasheets
CD42FD203JO3
Cornell Dubilier Electronics CD42FD203JO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL