CD42FD203FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD42FD203FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Lead Pitch :
27.0002mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Spacing :
1.063 27.00mm
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Width :
9.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.421Lx0.299W 36.10mmx7.60mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
CD42
Mounting Type :
Through Hole
Length :
36.6mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Terminal Pitch :
27mm
Height :
22.1mm
Dielectric Material :
Mica
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Capacitance :
0.02μF
Datasheets
CD42FD203FO3F
Cornell Dubilier Electronics CD42FD203FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL