CD30FD223FO3
Mfr.Part #
CD30FD223FO3
Description
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.929 23.60mm
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.831Lx0.461W 21.10mmx11.70mm
Capacitance :
0.022µF
Terminal Pitch :
11.1mm
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
11.7mm
Lead Pitch :
11.0998mm
Height :
23.6mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Packaging :
Bulk
Length :
21.1mm