CD30FD203JO3F
Mfr.Part #
CD30FD203JO3F
Description
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL
Stock
50
In Stock :
50
Mica and PTFE Capacitors
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.831Lx0.449W 21.10mmx11.40mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
CD30
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.921 23.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Published :
2012
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Lead Pitch :
11.0998mm
Capacitance :
0.02μF
Voltage - Rated DC :
500V