CD30FD183JO3
Mfr.Part #
CD30FD183JO3
Description
CAP MICA 0.018UF 5% 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Size / Dimension :
0.819Lx0.429W 20.80mmx10.90mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Bulk
Mounting Type :
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Length :
20.8mm
Pbfree Code :
No
Capacitance :
0.018μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.909 23.10mm
Lead Pitch :
11.0998mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Width :
10.9mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
23.1mm
Terminal Pitch :
11.1mm