CD30FD163JO3F
Mfr.Part #
CD30FD163JO3F
Description
CAP MICA 0.016UF 5% 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Lead Pitch :
11.0998mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
0.016μF
Tolerance :
±5%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
500V
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C