CD30FD163GO3F
Mfr.Part #
CD30FD163GO3F
Description
CAP MICA 0.016UF 2% 500V RADIAL
CD30
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
0.016μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
11.0998mm
Size / Dimension :
0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
500V