CD30FD163GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD30FD163GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 0.016UF 2% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
11.0998mm
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
HTS Code :
Height :
22.9mm
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.016μF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
CD30
Operating Temperature :
-55°C~125°C