CD30FD153JO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD30FD153JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 0.015UF 5% 500V RADIAL
Stock
58
In Stock :
58
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Mount :
Through Hole
Capacitance :
0.015µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Length :
20.6mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Tolerance :
±5%
Terminal Pitch :
11.1mm
Voltage - Rated DC :
500V
Packaging :
Bulk
Published :
2011
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Width :
9.9mm
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.811Lx0.390W 20.60mmx9.90mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
8139
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Mica
Lead Pitch :
11.0998mm