CD30FD153GO3F
Mfr.Part #
CD30FD153GO3F
Description
CAP MICA 0.015UF 2% 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Voltage - Rated DC :
500V
Width :
9.9mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
HTS Code :
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Tolerance :
±2%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Size Code :
Lead Pitch :
11.0998mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.015µF
Length :
20.6mm
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
11.1mm
Through Hole
Dielectric Material :
Mica
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.811Lx0.390W 20.60mmx9.90mm