CD30FD133GO3F
Mfr.Part #
CD30FD133GO3F
Description
CAP MICA 0.013UF 2% 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.013µF
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.811Lx0.370W 20.60mmx9.40mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Through Hole
HTS Code :
Lead Pitch :
11.0998mm