CD30FD133GO3
Mfr.Part #
CD30FD133GO3
Description
CAP MICA 0.013UF 2% 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e3
CD30
Dielectric Material :
Mica
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Packing Method :
TR
Lead Pitch :
11.0998mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Height :
22.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.013µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Voltage - Rated DC :
500V
Number of Terminations :
yes
Terminal Shape :
Wire
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Size / Dimension :
0.811Lx0.370W 20.60mmx9.40mm