CD30FD123GO3F
Mfr.Part #
CD30FD123GO3F
Description
CAP MICA 0.012UF 2% 500V RADIAL
Bulk
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Mica
Tolerance :
±2%
Published :
Size / Dimension :
0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
9.1mm
Mount :
Through Hole
Length :
20.3mm
Radial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
500V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Terminal Pitch :
11.1mm