CD30FD123GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD30FD123GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 0.012UF 2% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
11.1mm
Mount :
Through Hole
Published :
Length :
20.3mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Height :
22.6mm
Lead Pitch :
11.0998mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.012µF
Size Code :
Package / Case :
Radial
Series :
CD30
Width :
9.1mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
500V
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.437 11.10mm