CD30FD123FO3F
Mfr.Part #
CD30FD123FO3F
Description
CAP MICA 0.012UF 1% 500V RADIAL
Stock
50
In Stock :
50
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
11.1mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Capacitance :
0.012µF
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Pitch :
11.0998mm
Size / Dimension :
0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
Size Code :
8036
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2011
Length :
20.3mm
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
HTS Code :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
CD30
Width :
9.1mm