CD30FD123FO3
Mfr.Part #
CD30FD123FO3
Description
CAP MICA 0.012UF 1% 500V RADIAL
Voltage - Rated DC :
500V
Height :
22.6mm
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Width :
9.1mm
Published :
Length :
20.3mm
EAR99
Size Code :
Dielectric Material :
Mica
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Capacitance :
0.012µF
Terminal Pitch :
11.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
Lead Pitch :
11.0998mm