CD30FD103FO3
Mfr.Part #
CD30FD103FO3
Description
CAP MICA 10000PF 1% 500V RADIAL
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±1%
HTS Code :
Dielectric Material :
Mica
Width :
8.6mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Size / Dimension :
0.799Lx0.339W 20.30mmx8.60mm
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size Code :
Length :
20.3mm
Radial
Pbfree Code :
No
Published :
Height :
22.6mm
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
1 mm
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Lead Pitch :
11.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C