CD30FC243JO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD30FC243JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 0.024UF 5% 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
300V
Series :
CD30
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
6.4mm
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Size / Dimension :
0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.024µF
Published :
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Through Hole
Size Code :
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
11.0998mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Mica
Terminal Pitch :
11.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
19.6mm
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C