CD30FC243GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD30FC243GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 0.024UF 2% 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.902 22.90mm
Size / Dimension :
0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
Dielectric Material :
Mica
Capacitance :
0.024µF
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Series :
CD30
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
300V
Published :
Terminal Pitch :
11.1mm
Lead Pitch :
11.0998mm
Width :
6.4mm
Length :
19.6mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
22.9mm