CD214L-T18ALF
Mfr.Part #
CD214L-T18ALF
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Number of Elements :
1
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Pulse Current :
102.8A
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
CD214L
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
EAR99
Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Terminations :
2
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
18V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Pin Count :
2
Clamping Voltage :
29.2V
Polarity :
Unidirectional
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
5W
14 Weeks
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
Peak Pulse Power :
3kW