CD214C-T60ALF
Mfr.Part #
CD214C-T60ALF
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Product Category :
Power Line Protection :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Number of Elements :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Power Dissipation-Max :
5W
Unidirectional Channels :
2
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Position :
Dual
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
14 Weeks
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V