CD214C-T28ALF
Mfr.Part #
CD214C-T28ALF
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Product Category :
Number of Pins :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
28V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Test Current :
1mA
Published :
Peak Pulse Current :
33A
Power Line Protection :
No
ESD Protection :
yes
Element Configuration :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
33A
Direction :
Unidirectional
DO-214AB, SMC
Operating Supply Voltage :
28V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Breakdown Voltage :
31.1V
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
5μA
Contact Plating :
Tin
C BEND
Power Dissipation-Max :
5W
Clamping Voltage :
45.4V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Breakdown Voltage :
31.1V
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW