CD214B-T48CALF
Mfr.Part #
CD214B-T48CALF
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Published :
Power Line Protection :
No
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Reverse Breakdown Voltage :
53.3V
Clamping Voltage :
77.4V
Bidirectional Channels :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
600W
Peak Pulse Current :
7.7A
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Max Surge Current :
7.7A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
2
Breakdown Voltage :
53.3V
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
5μA
e3
Reverse Standoff Voltage :
48V
Terminal Position :
Dual
Test Current :
1mA
Base Part Number :
CD214B
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Direction :
Bidirectional
Power Dissipation-Max :
5W
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESD Protection :
Zener
Operating Supply Voltage :
48V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W