CD214B-T33CALF
Mfr.Part #
CD214B-T33CALF
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Product Category :
Element Configuration :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
36.7V
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
5W
Peak Pulse Current :
11.3A
Reverse Breakdown Voltage :
36.7V
JESD-609 Code :
e3
Max Surge Current :
11.3A
Leakage Current :
5μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
2
Clamping Voltage :
53.3V
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
600W
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
33V
Number of Terminations :
Test Current :
1mA
14 Weeks
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Number of Channels :
Direction :
Bidirectional
Terminal Position :
Dual
ESD Protection :
yes
Reverse Standoff Voltage :
33V
Base Part Number :
CD214B
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ