CD214B-T28ALF
Mfr.Part #
CD214B-T28ALF
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage :
28V
Base Part Number :
CD214B
Reverse Standoff Voltage :
28V
Peak Pulse Power :
600W
Clamping Voltage :
45.4V
Breakdown Voltage :
31.1V
1 (Unlimited)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Peak Pulse Current :
13.2A
Reverse Breakdown Voltage :
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Number of Terminations :
2
Pin Count :
1
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Test Current :
1mA
Max Surge Current :
13.2A
Diode Element Material :
SILICON
ESD Protection :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Power Dissipation-Max :
5W