CD214A-T54ALF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD214A-T54ALF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-214AC, SMA
JESD-609 Code :
e3
Direction :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
87.1V
Operating Supply Voltage :
54V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
CD214A
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
87.1V
Number of Terminations :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Unidirectional Channels :
1
Pin Count :
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
C BEND
Reverse Breakdown Voltage :
60V
Max Surge Current :
4.6A
Configuration :
Single
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Power :
400W
Power Dissipation-Max :
5W
Breakdown Voltage :
60V
Type :
Zener
Leakage Current :
5μA
Mount :
Surface Mount
Published :
Peak Pulse Current :
4.6A
Reverse Standoff Voltage :
54V
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
1mA