CD214A-T17ALF
Mfr.Part #
CD214A-T17ALF
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Product Category :
Mount :
SILICON
ESD Protection :
yes
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Max Surge Current :
14.5A
Breakdown Voltage :
18.9V
Peak Pulse Power :
400W
Reverse Standoff Voltage :
17V
Base Part Number :
CD214A
Test Current :
1mA
Power Dissipation-Max :
5W
Operating Supply Voltage :
17V
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Single
Contact Plating :
Tin
Terminal Form :
C BEND
Clamping Voltage :
27.6V
Reverse Breakdown Voltage :
18.9V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
14.5A