CD214A-T11ALF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD214A-T11ALF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Direction :
Unidirectional
Operating Supply Voltage :
11V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Breakdown Voltage :
12.2V
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Zener
Clamping Voltage :
18.2V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Surge Current :
22A
Diode Element Material :
SILICON
Contact Plating :
Tin
Unidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Published :
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
5μA
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
22A
Reverse Standoff Voltage :
11V
Peak Pulse Power :
400W
Base Part Number :
CD214A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Power Dissipation-Max :
5W
Reverse Breakdown Voltage :
12.2V