CD1005-B0130L
Mfr.Part #
CD1005-B0130L
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 1005
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
1005 (2512 Metric)
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Plating :
Gold
2
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Diode Type :
Schottky
Capacitance :
9pF
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30μA @ 30V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
125°C
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Capacitance @ Vr, F :
9pF @ 10V 1MHz
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
35V
Forward Current :
100mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1A
Forward Voltage :
440mV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
1A
Terminal Position :
Dual
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
440mV @ 100mA
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
100mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
NO LEAD
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Max Reverse Leakage Current :
30µA
Datasheets
CD1005-B0130L
Bourns, Inc. CD1005-B0130L
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 440mV @ 100mA -40°C~125°C 30μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) 1005 (2512 Metric) Surface Mount
CD1005-B0130L Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 30μA volts.Devices like this have an average rectified current of 100mA volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 1A.This device can deliver 9pF values depending on the capacitance.
CD1005-B0130L Features
a maximal reverse leakage current of 30μA volts
an average rectified current of 100mA volts
CD1005-B0130L Applications
There are a lot of Bourns Inc.
CD1005-B0130L applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB