CC45SL3FD680JYNN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC45SL3FD680JYNN
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 3KV SL RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Temperature Coefficient :
SL
Multilayer :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
SL
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Width :
6mm
Series :
CC45
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Disc
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead/Base Style :
Straight
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
68pF
Number of Terminations :
2
Published :
Length :
7.5mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
7.5mm