CC45SL3FD391JYNN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC45SL3FD391JYNN
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 3KV SL RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Diameter :
15mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
No
Termination :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Characteristics Code :
SL
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Size / Dimension :
0.591Dia 15.00mm
Voltage - Rated DC :
3kV
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Thickness :
6mm
Capacitance :
390pF
Lead Length :
5mm
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Composition :
Ceramic
Lead Pitch :
7.493mm
Lead/Base Style :
Straight
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
SL
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Published :
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CC45
Datasheets
CC45SL3FD391JYNN
TDK Corporation CC45SL3FD391JYNN
CC45 390pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.591Dia 15.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
CC45SL3FD391JYNN Overview
This device's program size/dimension is 0.591Dia 15.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 3kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
CC45SL3FD391JYNN Features
a size/dimension of 0.591Dia 15.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV