CC45SL3DD681JYNN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC45SL3DD681JYNN
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 2KV SL RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
SL
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Terminal Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Disc
Series :
CC45
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
680pF
Width :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
SL
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Lead/Base Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Length :
16mm
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Multilayer :
No
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Datasheets
CC45SL3DD681JYNN
TDK Corporation CC45SL3DD681JYNN
CC45 680pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% SL 0.630Dia 16.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
CC45SL3DD681JYNNA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.630Dia 16.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is SL.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
CC45SL3DD681JYNNA Features
a size/dimension of 0.630Dia 16.00mm