CC1210MKX5R6BB476
Mfr.Part #
CC1210MKX5R6BB476
Description
CAP CER 47UF 10V X5R 1210
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.6924mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Width :
2.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
2.5mm
Halogen Free :
Halogen Free
Capacitance :
47μF
Temperature Coefficient :
X5R
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%