CC0603KRX5R8BB475
Mfr.Part #
CC0603KRX5R8BB475
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
900μm
Temperature Coefficient :
X5R
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
CC
Halogen Free :
Halogen Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4.7μF
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X5R
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
Datasheets
CC0603KRX5R8BB475
YAGEO CC0603KRX5R8BB475
CC 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CC0603KRX5R8BB475 Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CC0603KRX5R8BB475 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V