CC0402KRX5R6BB475
Mfr.Part #
CC0402KRX5R6BB475
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Length :
1mm
Published :
2017
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
10V
Multilayer :
Capacitance :
4.7μF