CBC2518T101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC2518T101K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 170MA 4.81OHM SM
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
1.8mm
Type :
Wirewound
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Published :
2002
Case Code (Metric) :
2518
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Construction :
Wound Chip
Radiation Hardening :
No
Inductance Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
170mA
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
4.81Ohm Max
Test Frequency :
796kHz
Current Rating :
170mA
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Saturation :
160mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Halogen Free :
Halogen Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Depth :
2mm
Material - Core :
Ferrite
Case Code (Imperial) :
Inductance :
100μH
Shielding :
Unshielded
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Tolerance :
±10%
Series :
CB, C Type
Datasheets
CBC2518T101K
TAIYO YUDEN CBC2518T101K
CBC2518T101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD